Oficjalny portal Gminy Tuchomie

Urząd Gminy
w Tuchomiu

Menu główne


Narzędzia

Menu lewe

Czy wiesz, że ...
Herb gminy
Przedstawia rycerza w posrebrzanej zbroi w pozycji stojącej. W prawej ręce trzyma miecz, w lewej tarczę mającą kształt zbliżony do trójkąta. Na głowie ma hełm zakończony małym krzyżykiem. Cała postać uwieczniona jest na tarczy, której połowa lewa jest zielona, a prawa niebieska. Barwa zielona oznacza roślinność natomiast niebieska wodę i powietrze.

Aktualności


Powiększ tekst Zmniejsz tekst Powrót Drukuj
Data: 31 maj 2019
W dniu 4 czerwca br. obchodzić będziemy 30 rocznicę symbolicznego upadku komunizmu, jakim było zwycięstwo kandydatów Solidarności w pierwszych, częściowo wolnych wyborach w dn. 4 czerwca 1989 r.
W wyborach tych wolnemu, demokratycznemu wyborowi poddano 161 mandatów poselskich oraz 100 (wszystkie) mandaty senatorskie. Obsadę pozostałych 299 miejsc w Sejmie zagwarantowali sobie przedstawiciele władz komunistycznych.

Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem ówczesnej opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty poselskie (161) przeznaczone dla bezpartyjnych oraz 99 mandatów senatorskich.

Wybory te stały się momentem przełomowym dla procesu przemian ustrojowych w naszym kraju. To dzięki zapoczątkowanym wówczas zmianom Polska w późniejszych latach przystąpiła do NATO a następnie do Unii Europejskiej.

Stanowiły one także zalążek dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. To dzięki zmianom, którym początek dały WYBORY 4 CZERWCA, rozkwitł m.in. ruch organizacji pozarządowych. Dlatego też w SAMO POŁUDNIE 4 CZERWCA 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu nastąpi uroczyste przekazanie kluczy do pomieszczenia, które stanowić będzie m.in. siedzibę dla organizacji pozarządowych z naszej gminy.

Pod hasłem ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI szczególnie uroczyste obchody tego wydarzenia, w dniach od 1 do 11 czerwca, zaplanowano w Gdańsku. Poniżej znajduje się link do strony internetowej, gdzie znaleźć można szczegółowy kalendarz zaplanowanych wydarzeń, do udziału w których zachęcamy. https://www.gdansk.pl/2019gdansk

Powrót

Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij